Fototerapia

Fototerapia

  1. Pora jesienno-zimowa, z deszczem i słotą to czas, gdy przyroda przechodzi metamorfozę. To czas, który pomaga nam zwolnić tempo, znaleźć ukojenie w dźwiękach deszczu i docenić piękno nawet w najmniejszych detalach otaczającego nas świata. Miasto tonie w tonach szarości, a uliczne latarnie gasną w przedwczesnej godzinie. Ludzie zakrywają się ciepłymi płaszczami, a ich kroki są nieśmiałe, jakby bały się zakłócić delikatny spokój szarego pejzażu. W takie dni szarość jest także stanem ducha. Częste dla tej pory są uczucia przygnębienia, zmęczenia, apatii, długotrwałego obniżenia nastroju, spadek energii, brak chęci do działania a nawet bezsenność i lęk. To warunki sprzyjające powstaniu tzw. zespołu depresji sezonowej (SAD). Ponieważ główną przyczynę SAD stanowią niedobory światła słonecznego jedną ze znanych form pomocy osobom, których SAD dotknął jest fototerapia (światłoterapia). Dla wielu jest najlepszym, skutecznym sposobem na walkę z depresją sezonową. 

Spadek ilości naturalnego światła słonecznego może wpływać na równowagę hormonalną organizmu, szczególnie na poziom melatoniny i serotoniny, co z kolei może prowadzić do wystąpienia objawów depresji. Światłoterapia wykorzystywana do walki z depresją sezonową uznawana jest za skuteczną terapię rekompensującą brak światła i wspomagającą zwalczanie problemów z zegarem biologicznym.  

Jednym z najczęstszych rodzajów fototerapii jest leczenie światłem widzialnym z wykorzystaniem specjalnych lamp emitujących światło o natężeniu od 2500 do 10000 luksów. Lampy stosowane w leczeniu depresji sezonowej mają zastąpić organizmowi odpowiednią dawkę światła słonecznego a efekty działania lamp utrzymują się nawet kilka tygodni od zakończenia naświetlania. Metodę tą mogą stosować dorośli, dzieci oraz kobiety w ciąży. Fototerapia jest metodą bezpieczną a rzadko występujące podczas leczenia skutki uboczne mogą obejmować nudności, nadmierną drażliwość, zaburzenia ostrości wzroku, bezsenność oraz zawroty i bóle głowy.

Specjalna lampa o działaniu antydepresyjnym polecana w przypadkach sezonowych spadków nastroju, spowodowanych brakiem naturalnego światła słonecznego. Lampa emituje światło jasne zbliżone do słonecznego. 

 

Działanie lampy:

  1. zapobiega lub zmniejsza objawy depresji sezonowej
  2. usuwa złe samopoczucie, lęk i smutek
  3. stabilizuje się wydzielanie melatoniny w organizmie i pomaga w walce z bezsennością
  4. pomaga w walce z okresową bulimią
  5. łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego
  6. jest bezpieczna, można ją stosować nawet u kobiet w ciąży i podczas karmienia

Światło emitowane przez lampę jest pozbawiane szkodliwego promieniowania ultrafioletowego dzięki specjalnemu filtrowi, dlatego ekspozycja nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Fototerapia lampą antydepresyjną nie może być stosowana przez osoby leczone preparatami farmakologicznymi dającymi nadwrażliwość na światło, ze schorzeniami narządu wzroku.

Gdy cierpisz z powodu powyższych dolegliwości lub Twój tryb życia zaburza naturalny cykl dnia, światłoterapia jest właśnie dla Ciebie!

 

Zapraszamy do wypróbowania skuteczności fototerapii. Wypożycz starannie przez nas wybrane lampy na 14 dni i przekonaj się o skuteczności tej metody. Jeśli będziesz zadowolony, możesz kupić wypożyczoną lampę na dogodnych warunkach, jeśli nie – po prostu nam ją zwrócisz.

 

To do dzieła! Zadbaj o swój nastrój nie wychodząc z domu!

 

Badania potwierdzające skuteczność zostały wykonane przez:

 

Royal College of Psychiatrists w Wielkiej Brytanii, 2016 oraz 2018 

Instytut Psychiatrii I Neurologii w Warszawie, 2006

Międzynarodowe Towarzystwo Chorób Afektywnych (ISAD) w Wielkiej Brytanii, 2004

Katedra I Zakład Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, 2013

 

 

Oferta dla Klientów 7 Góra Med:

 

Wypożyczenie lampy na okres 14 dni : już od 400 zł

Skontaktuj się z nami już dzisiaj

+48 606 804 275

7 Góra Med. © 2023 All Right Reserved