Skorzystaj z wiedzy
naszych specjalistów

Godziny przyjęć

Sobota

--

Niedziela

--

Poniedziałek

--

Wtorek

15:00 - 19:00

Środa

--

Czwartek

--

Piatek

--

pulmonolog bemowo, ursynów, bielany, wilanów

Pulmonolog

Choroby płuc rozwijają się bardzo powoli i przez długi czas nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Często ich objawy są bagatelizowane lub mylone z innymi dolegliwościami. Do objawów świadczących o chorobach płuc należą: duszności, uporczywy kaszel, świszczący oddech, zmęczenie, przewlekły ból w klatce piersiowej, plwocina, utrata masy ciała, kaszel z krwią. Długotrwałe występowanie powyższych objawów lub ich zaostrzenie oraz podwyższona temperatura ciała to znak, że należy udać się do lekarza pulmonologa, który zleci odpowiednie badania. Trzeba również pamiętać, że nieleczone objawy mogą prowadzić do groźnych powikłań.

 

Do najczęstszych chorób płuc należą:


Astma:

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, charakteryzującą się nawracającymi napadami duszności, kaszlem i świszczącym oddechem. Objawy astmy mogą być wywołane przez alergeny, zanieczyszczenia powietrza lub wysiłek fizyczny a jej napad może także być także związany z ostrą infekcją dróg oddechowych, stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub innych leków.


Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP):

POChP to postępująca choroba układu oddechowego charakteryzujące się postępującym zwężeniem oskrzeli, co utrudnia przepływ powietrza do i z płuc. Jest choroba przewlekłą i nieodwracalną, która prowadzi do trwałego uszkodzenia miąższu płuc i pogorszenia ich czynności. POChP w ogromnej większości przypadków jest związana z paleniem papierosów bądź też z długotrwałym narażeniem na dym tytoniowy prowadzącym do utraty elastyczności i zwężenia oskrzeli oraz uszkodzenia pęcherzyków płucnych. Objawy POChP obejmują duszność, przewlekły kaszel z wydzieliną, świszczący oddech i ograniczenie tolerancji wysiłku. Choroba postępuje stopniowo i może prowadzić do znacznego pogorszenia jakości życia pacjenta. Diagnoza POChP opiera się na ocenie objawów, historii palenia tytoniu, badań czynnościowych płuc (np. spirometrii) i obrazowych (np. tomografii komputerowej). Leczenie POChP ma na celu złagodzenie objawów, spowolnienie postępu choroby i poprawę jakości życia. Włącza się do niego zazwyczaj farmakoterapię, rehabilitację oddechową, edukację pacjenta oraz zaprzestanie palenia.


Gruźlica:

Gruźlicę wywołują prątki Mycobacterium tuberculosis. Choroba ta może dotykać nie tylko płuc, ale także innych narządów, takich jak kości, układ moczowo-płciowy, ośrodkowy układ nerwowy i inne. Gruźlica jest jednym z najważniejszych globalnych problemów zdrowotnych, z uwagi na jej szerokie rozpowszechnienie i wpływ na zdrowie publiczne. U pacjentów z gruźlicą pojawiają się objawy ogólne takie jak podwyższona temperatura ciała, utrata masy ciała, nocne poty oraz osłabienie. Pacjenci mają przewlekły kaszel i duszności, a w wykrztuszanej plwocinie może wystąpić krew. Gruźlica przenosi się drogą kropelkową, czyli przez wdychanie powietrza zanieczyszczonego cząstkami wydzieliny oddechowej osoby zakażonej bakterią gruźlicy. Objawy gruźlicy płuc mogą obejmować przewlekły kaszel, który może być męczący, uporczywy i towarzyszyć mu wydzielina, gorączkę, nocne poty, utratę masy ciała, zmęczenie, duszność i ból w klatce piersiowej.

Usługi

Konsultacja pulmonologiczna

Od PLN 300

Skontaktuj się z nami już dzisiaj

+48 606 804 275

7 Góra Med. © 2023 All Right Reserved