W mojej pracy dostrzegam przede wszystkim człowieka nie diagnozę. Głębokie kryzysy, które są udziałem osób szukających wsparcia, stanowią przede wszystkim informację, że dotychczasowe strategie, które do tej pory pozwoliły im przetrwać przestały działać i niejednokrotnie leżą u podstaw problematycznych zachowań. W każdym z nas ukryta jest głęboka mądrość i wiedza jak pokonać trudności, które napotykamy w życiu, czasem tylko nie mamy narzędzi lub umiejętności by je odkryć. W tym procesie pomaga uruchomienie opartego na współczuciu wewnętrznego systemu motywacji, co z kolei pozwala na budowanie nowych kompetencji, zaś rolą terapeuty w nurcie CFT (terapia oparta na współczuciu) jest towarzyszenie klientowi i wspieranie go podczas tego procesu.
Podejście CFT dobrze sprawdza się w terapii osób odczuwających wstyd, zmagających się z poczuciem winy, lękiem społecznym, a także doświadczających trudności emocjonalnych. Praca nad wewnętrznym krytykiem i emocjami świadomościowymi, gniewem, smutkiem i lękiem, a także wewnętrznymi blokadami jest niezwykle istotna by wyzwolić się z destrukcyjnych schematów, które wykształciły się pod wpływem życiowych, trudnych doświadczeń.
Podejście to skierowane jest do tych osób, które we współczesnym świecie szybkich i powierzchownych relacji, nastawionym na agresywne osiąganie poszukają zatrzymania, odszukania siebie i sensu swojego życia. Uruchomienie współczucia jest nie tylko podejściem terapeutycznym, ale przede wszystkim filozofią życia pozwalającą w spokoju i równowadze uczestniczyć we współczesnym świecie.
Z kolei podejście TCR (terapia skoncentrowana na rozwiązaniach) jest dobrym wyborem dla osób, którzy poszukują krótkoterminowego wsparcia, najkrótszej możliwej drogi do rozwiązania problemów, które napotykają w danym momencie swojego życia. Podczas pracy skupiamy się na już istniejących zasobach klienta, wyłuskujemy je wspólnie i wypracowujemy użyteczne kompetencje pozwalające na uzyskanie pożądanej zmiany w życiu klienta.
Terapia CFT przyniesie korzyści osobom zmagającym się m.in. z:
– głębokim uczuciem wstydu
– samokrytyką
– historią emocjonalnych i fizycznych nadużyć np.
odrzucenia, porzucenia, bulingu, mobbingu czy innych
– nieumiejętnością odczuwania życzliwości wobec siebie samego
– widzeniem świata w czarnych barwach, jako niebezpiecznego i
nieprzyjaznego
– negatywnymi scenariuszami dotyczącymi swojej przyszłości
– lękiem i atakami paniki z powodu odczuwania życia jako zagrażającego
– mającymi trudność w zaufaniu innym
– z diagnozą zaburzeń osobowości
– kryzysem emocjonalnym
– żałobą
Psycholog, terapeuta Bemowo, Włochy, Ursus, Ursynów, Mokotów.