Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów

Godziny przyjęć

Sobota

--

Niedziela

--

Poniedziałek

--

Wtorek

15:00 - 19:00

Środa

--

Czwartek

--

Piatek

--

leczenie testosteronem Bemowo, Ursynów, Wilanów, Bielany

Leczenie testosteronem

Przewlekłe zmęczenie, kiepskie samopoczucie, otyłość, gorsza regeneracja, zaburzenia erekcji czy spadek libido to przypadłości, z którymi mogą zmagać się dojrzali mężczyźni. Często objawy te wiążą się z zaburzeniami w produkcji hormonów. Wraz z wiekiem, poziom niektórych hormonów obniża się. Dotyczy to również testosteronu, męskiego hormonu płciowego.
U zdrowych, młodych mężczyzn testosteron wpływa na rozwój masy mięśniowej, pomaga kontrolować masę ciała wpływając na poziom tkanki tłuszczowej i przemianę materii, bierze udział w utrzymaniu gęstości mineralnej kości, co zapobiega osteoporozie wpływa na regulację nastroju i oczywiście wpływa na popęd seksualny i libido. Niestety od 25 roku życia stężenie testosteronu u mężczyzn maleje a wysoki poziom stresu, niewłaściwa dieta, używki, brak aktywności fizycznej, niewłaściwa higiena snu, ale także zanieczyszczenie środowiska mogą przyczynić się do jego niedoboru.

 

Objawy niedobory testosteronu

Najbardziej charakterystycznymi objawami zespołu niedoboru testosteronu jest obniżenie libido oraz zaburzenia wzwodu prącia. Objawy niedoboru testosteronu mogą wiązać się przewlekłym zmęczeniem, obniżonym nastrojem, rozdrażnieniem. Objawom ze strony seksualnej towarzyszą często objawy metaboliczne, takie jak osteoporoza, cukrzyca, zespół metaboliczny i zwiększone ryzyko miażdżycy. Występuje on u około 6-12% mężczyzn po 45 roku życia.

 

Terapia testosteronem

W przypadku wystąpienia opisanych objawów konieczna może się okazać terapia testosteronem. Jest to terapia długofalowa mająca na celu zniwelowanie niekorzystnych czynników wynikających ze spadku produkcji naturalnego testosteronu przez organizm mężczyzny. Terapia zastępcza testosteronem jest metodą leczenia niedoboru testosteronu u mężczyzn, stosowaną z powodzeniem od wielu lat. Prowadzona jest w przypadku wystąpienia objawów wskazujących na niedobór testosteronu, potwierdzonym w badaniach laboratoryjnych. Polega na podawaniu pacjentowi syntetycznego hormonu, który ma wyrównać jego stężenie we krwi. Głównym celem terapii zastępczej testosteronem jest przywrócenie prawidłowych stężeń testosteronu w surowicy krwi i złagodzenie klinicznych objawów jego niedoboru. Takie leczenie może przynieść wiele korzyści – zmniejsza objawy, poprawia strukturę kości i budowę ciała, wpływa pozytywnie na metabolizm oraz wyraźnie poprawia jakość życia. W sferze seksualnej najczęściej rezultatem terapii testosteronem jest zwiększenie poziomu libido oraz satysfakcji z życia intymnego (w tym poprawa jakości erekcji).
Terapię zastępczą testosteronem rozpoczyna się na podstawie wyników badań laboratoryjnych i wywiadu z pacjentem oraz po stwierdzeniu przez lekarza braku przeciwwskazań do jej podjęcia. Dawka testosteronu jest dobierana indywidualnie – decyduje o niej lekarz, biorąc pod uwagę wiek pacjenta, poziom testosteronu oraz nasilenie objawów. Podstawowa kuracja trwa ok. 6 miesięcy. W tym czasie lekarz kontroluje skuteczność terapii, może zmniejszyć lub zwiększyć podawaną dawkę. Możliwe jest też skrócenie lub przedłużenie terapii, a jeśli istnieją do tego wskazania i stosowane są odpowiednie przerwy możliwe jest kontynuowanie terapii przez wiele lat
Zastosowanie terapii testosteronem może wiązać się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Mogą pojawiać się powikłania zakrzepowo-zatorowe (w tym udar i zakrzepica żył głębokich), przyspieszenie rozwoju już obecnego raka prostaty, trądzik, objawy alergiczne, zwiększona utrata włosów. Bezpieczeństwo terapii testosteronem wymaga regularnych konsultacji endokrynologicznych i urologicznych. Niezbędne jest też badanie krwi i kontrolowanie stężenia testosteronu przez cały czas trwania leczenia.

Usługi

Konsultacja urologiczna

Od PLN 300

Skontaktuj się z nami już dzisiaj

+48 606 804 275

7 Góra Med. © 2023 All Right Reserved